Які наступні кроки має здійснити Верховний Суд на шляху забезпечення єдності судової практики, «Судово-юридичній газеті» розповів суддя Касаційного адміністративного суду у складі ВС Володимир Кравчук.
— Що стало першочерговим викликом та чим запам’ятався початок роботи Верховного Суду?
— Новий ВС розпочав роботу з великої кількості справ, не розглянутих ВАС України, тож першочерговим викликом було саме вирішення питання швидкого розгляду залишку нерозглянутих справ, що вимагало надзвичайної самоорганізації та оптимізації часу.
Влиття до новосформованого складу ВС, окрім діючих суддів, адвокатів та науковців суттєво підвищило рівень правових дискусій. Частина суддів перейшли на нову структуру судового рішення. Мені вона видається більш зручною.
— Які Ваші сподівання щодо нового ВС справдилися, а які ні? З якими труднощами довелось зіткнутися?
— Найважливіше, щоб ВС став опорою держави. Саме ВС, на мою думку, має забезпечити ефективність правосуддя. Вага його рішень має бути такою, щоб виконавчі органи змінювали практику. Ідеально, коли суд висловлюється з певної проблеми лише один раз. Його рішення мають безумовно виконуватися. Цього поки що немає.
— Чи вдалося поєднати та налагодити роботу в одному колективі суддям-вихідцям з адвокатури, вченого кола та суддівського середовища?
— На мою думку, таке поєднання у діючій команді Верховного Суду правознавців, які до цього працювали у різних сферах: адвокатурі, суді, університетах, є вдалим, оскільки вони мають різний досвід. Це дає змогу дивитися на правову проблему ширше і знаходити оптимальні рішення.
— Які рішення Верховного Суду за цей рік Ви вважаєте визначальними?
— На мій погляд, 2018 р. відзначився низкою надважливих та значущих рішень Верховного Суду. Таких, наприклад, як постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі №823/2042/16 та від 05.06.2018 у справі №805/4506/16-а щодо розмежування юрисдикцій під час розгляду реєстраційних спорів. Важливе значення мають зразкові справи.
Мені подобаються правові висновки Верховного Суду з тих проблем, які роками не мали єдиного вирішення. Поступово впорядковується ситуація з юрисдикцією.
— Які наступні кроки має зробити Верховний Суд, щоб стати досконалим взірцем для судової системи України?
— Найбільш важливим питанням діяльності Суду, яке вимагає постійної роботи, зосередженості та вдосконалення, залишається єдність судової практики. Суд має вибудувати інформаційну модель взаємодії з іншими судами та професійною спільнотою. Щодня ухвалюються сотні рішень, і це вимагає створення аналітично-пошукового механізму. Наразі цю роботу лише розпочато.
Важливим пунктом залишається участь суддів та апарату суду в забезпеченні функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, оскільки саме безперебійна робота цієї системи стане значним важелем для покращення взаємодії між учасниками судового процесу.
Також надзвичайно серйозним є питання подолання надмірної тривалості судового розгляду справ. Сподіваюсь, це питання буде вирішене остаточно після призначення нових суддів.