Представники Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України, судді, адвокати та експерти обговорили проблеми доступу до приміщень українських судів осіб з особливими потребами. Під час круглого столу мова йшла про впровадження сервісів для вразливих потерпілих та свідків і про те, як потрібно планувати участь у судовому засіданні вразливої особи або особи з інвалідністю.
Учасники погодилися, що приміщення суду для забезпечення доступу до нього вищезазначених осіб повинно мати особливу інфраструктуру.
- Окремий вхід для потерпілих та інших вразливих осіб
Для потерпілих, а також осіб, які вважаються вразливими через ризик залякування або нападу, повинен бути обладнаний окремий вхід. Можливість використання такого входу є важливою не тільки для психологічного комфорту потерпілих або інших вразливих осіб, але й для їхньої особистої безпеки.
- Зони очікування для потерпілих та інших вразливих осіб
Потерпілі та інші вразливі особи повинні мати доступ до безпечних зон очікування. Важливо, щоб таке місце не тільки було безпечним, але й давало відчуття захищеності травмованим або іншим вразливим особам.
- Кімнати з «дружнім» інтер’єром для відібрання свідчень та обладнання для дітей
На думку учасників, суддя завжди повинен звертати увагу на індивідуальні потреби людини та приймати рішення щодо залучення служби підтримки потерпілих і свідків.
Вразливі особи повинні мати можливість давати свідчення в «дружніх» умовах. Спеціально обладнані кімнати для дітей, зокрема, є обов’язковими у разі відібрання свідчень у дітей, які стали жертвами та/або свідками фізичного, сексуального насильства чи інших насильницьких злочинів. Вони можуть бути організовані в судах або в іншому місці. Також можна розглянути можливість застосування так званих мобільних підрозділів.
Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, як Мінрегіонбуд планує змінити планування будівель судів.