Директор НИЦСЭ Михаил Можаев: «Самая широкая категория потенциальных объектов вербовки спецслужб рф – подростки»

10:41, 20 ноября 2024
«Новинка» этого сезона – вербовка участников игровых онлайн-платформ» – директор Научно-исследовательского центра судебной экспертизы в сфере информационных технологий и интеллектуальной собственности Михаил Можаев рассказал, какие инструменты использует враг.
Директор НИЦСЭ Михаил Можаев: «Самая широкая категория потенциальных объектов вербовки спецслужб рф – подростки»
Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Facebook и Telegram.

Подростки являются достаточно уязвимой и широкой категорией, среди которой враг пытается осуществить вербовку. Одно из средств – онлайн-игры. О деталях рассказал директор Научно-исследовательского центра судебной экспертизы в сфере информационных технологий и интеллектуальной собственности Министерства юстиции Украины (НИСЭ) Михаил Можаев в интервью «Судебно-юридической газете».

Хто з громадян України знаходиться у групі ризику як потенційний об’єкт вербування спецслужб рф?

Можна виділити три найбільш вразливі категорії. Це військовослужбовці, особи, що мають доступ до інформації з обмеженим доступом або державної таємниці, і остання, але найширша категорія – підлітки.

Підлітків, або осіб, що шукають випадкових підробітків, використовують для диверсій, підпалів, збору інформації про об’єкти інфраструктури чи місця дислокації Збройних Сил України.

Насправді, будь-яка людина може потрапити під вплив агентів, які проводять вербування. Зазвичай, ці операції проводять офіцери Головного управління Генерального штабу збройних сил російської федерації.

Які інструменти ворог використовує для першого контакту?

Головним чином це російський багатоплатформовий месенджер Telegram. Перший контакт відбувається у групах через коментарі або особисті повідомлення.

«Новинка» цього сезону – вербування учасників ігрових онлайн-платформ. Тут мова не про казино. Звичайні ігри. Головна умова – наявність безпосереднього спілкування в реальному часі.

Як особа має розпізнати, що з нею проводиться перший етап вербування?

В першу чергу, вербувальники намагаються з’ясувати відношення людини до ключових маркерів: війна, ЗСУ, «русскій мір», «скрєпи», ставлення до влади, релігії… На професійному жаргоні це має назву «прокачка». Таким чином складається психологічний портрет майбутньої жертви.

Коли вербувальники отримують певний набір відповідей, запускається друга фаза. Наприклад, це може бути пропозиція матеріальної винагороди. У випадку з підлітками, які ще можуть не мати стійких переконань, вербувальники одразу починають з пропозиції грошей. Як правило, сума еквівалентна 200 доларам.

Чи вдаються вербувальники до шантажу?

Треба чітко розділити: вербування підлітків і вербування носіїв важливої інформації для обороноздатності країни. Інструмент шантажу якраз використовується, коли агенти працюють з носіями важливої інформації: державними службовцями, військовими тощо.

Але ця категорія в онлайн-ігри не грає і у Telegram може не спілкуватися…  

У таких випадках запускається інший «сценарій». Особі під виглядом офіційних листів надсилаються численні посилання, при відкритті яких інфікуються пристрої – смартфон, комп’ютер. Таким чином ворог отримує доступ до особистих даних жертви, які може використовувати для шантажу.

Коли особа вже розуміє, що її схиляють до підривної діяльності проти України, чи є можливість вийти із цієї історії без наслідків?

До моменту передачі інформації або здійснення диверсії – так. Можна просто припинити контакт.

Експерти НДЦСЕ досліджують матеріали у справах про державну зраду. Фахівці з яких спеціальностей задіяні в цій роботі?

Якщо досліджувати лише сам процес вербування, то це психолінгвістичне дослідження. Але сам факт вербування – це лише початок. Нам потрібно встановити, до яких наслідків він призвів.

Тому у таких історіях наш Центр проводить комплексні експертизи. Прилади зв’язку є об’єктами комп’ютерної експертизи, аналіз текстів проводять лінгвісти та психологи. Вони дають висновок, зокрема, чи було надано послуги в обмін на гроші. Наступна експертиза – військова, котра дає оцінку наслідків.

Як убезпечити себе від потрапляння у ситуацію, коли можна стати об’єктом вербування?

Потрібно з великою пересторогою відноситися до нових контактів.  Пам’ятаєте відому фразу: ніколи не спілкуйтеся з незнайомцями. Особливо, якщо вони мають російські або білоруські коди телефонних номерів.

Ще важливе правило: дотримуватися інформаційної гігієни в мережі інтернет. Не переходити за невідомими посиланнями, аби не дати зловмисникам можливості отримати доступ до даних вашого смартфону або ПК.

Важливо навчити цим правилам своїх дітей та членів родини.

Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua и на Google Новости SUD.UA, а также на наш VIBER, страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий. 

Ростислав Шурма объяснил, отменят ли в Украине оборот наличных денег и что для этого нужно
Ростислав Шурма объяснил, отменят ли в Украине оборот наличных денег и что для этого нужно
Главное за день
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна Богатих
    Інна Богатих
    заступник Міністра юстиції України
  • Ганна Самойлюк
    Ганна Самойлюк
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Ольга Шевчук
    Ольга Шевчук
    суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду