Святослав Пограничний,
шеф-редактор
«Судово-юридичної газети»,
доктор філософії в сфері права
Українці мало знають про судову реформу. На жаль, судова влада не володіє тим інформаційним ресурсом, який мають інші гілки влади, та й казати деякі речі публічно не має права з огляду на свій статус. Єдиний спосіб відновити довіру суспільства — безпосередні якісні зміни в судочинстві та кадровому потенціалі судів. Адже для багатьох обличчя судової реформи — це не якісь нові норми законів чи кодексів, а особистість судді, до якого потрапила їх справа. Через цей суб’єктивний фактор, безпосередній досвід все і сприймається людиною, якій довелося стикнутися з Фемідою, незважаючи на рейтинги довіри, позитивні чи негативні публікації у ЗМІ, думки експертів тощо. Очевидно, таке розуміння зіграло не останню роль у тому, що судова реформа розпочалася саме з переформатування шляхом відкритого конкурсу до Верховного Суду як найвищої судової інстанції.
Коли зародилася ідея поєднати в одному суді, та ще й найвищому, адвокатів, науковців та професійних суддів, багато хто махнув рукою: мовляв, нічого не вийде, «молода гвардія» розсвариться зі «старою», непорозуміння візьмуть верх над роботою. Але сьогодні ми бачимо, що ці передбачення не справдилися: Верховний Суд є справжнім взірцем того, як в умовах шаленого навантаження та громадської уваги можна здійснити нездійсненне — ефективно, якісно розглядати справи, поставити за пріоритет людину, а не суху норму закону. Задача інших суддів наразі — зрозуміти та відчути суть цих змін, які йдуть ланцюговою реакцією зверху донизу.
У Верховного Суду попереду ще багато роботи. Рік як точка відліку показав, які впровадження продемонстрували свою ефективність, а що зайве, від чого слід відмовитися чи удосконалити. Про це, серед іншого, ми й запитали суддів ВС у цьому спецвипуску «Судово-юридичної газети».
Саме судовій системі сьогодні доводиться стояти на передовій у питанні захисту прав людини й тримати основний удар. У День працівників суду, який з минулого року став ще однією знаменною датою — днем початку роботи нового Верховного Суду, хочу побажати всім українським суддям витримки, мудрості, людяності, сил та підтримки колег! Нехай обрана вами професія і надалі слугуватиме в ім’я Справедливості, а всі зусилля виявляться немарними!