Велика Палата ВС висловилась щодо права на доступ до публічної інформації

12:17, 9 мая 2019
Українське законодавство передбачає право запитувача інформації оскаржити до суду її несвоєчасне надання.
Велика Палата ВС висловилась щодо права на доступ до публічної інформації
Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Facebook и Telegram.

8 серпня 2017 року позивач направив до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України інформаційний запит, відповідь на який отримав 29 серпня. У зв’язку з цим він звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправною бездіяльність ВККСУ, що полягала в порушенні встановленого законом п’ятиденного строку надання інформації на запит.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду керувався тим, що негативні наслідки допущених відповідачем порушень були усунуті шляхом надання відповіді на запит позивача.

Разом із тим, на думку суддів КАС ВС, оскарження несвоєчасності надання відповідачем інформації не є обов'язковою передумовою для звернення позивача до суду з позовом про відшкодування завданої йому шкоди або про притягнення винних осіб до відповідальності та може бути реалізоване незалежно від прийняття судом рішення про визнання бездіяльності відповідача протиправною.

Однак такі висновки КАС ВС Велика Палата Верховного Суду визнала помилковими з огляду на те, що п. 5 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачає право запитувача інформації оскаржити до суду її несвоєчасне надання.

В силу приписів зазначеної норми позивач, навіть попри фактичне надання відповіді на запит відповідачем, має право на оскарження несвоєчасного надання інформації.

Таким чином, Велика Палата ВС констатувала, що право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання. Отже, бездіяльність відповідача, що полягала у порушенні строку надання відповіді на запит, є протиправною.

Із повним текстом постанови ВП ВС від 19 березня 2019 року у справі № 800/369/17 (провадження № 11-1471заі18) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що ВП ВС прийняла рішення з питання оскарження дій виконавця стосовно виконання судових рішень щодо конфіскації майна.

Ростислав Шурма объяснил, отменят ли в Украине оборот наличных денег и что для этого нужно
Ростислав Шурма объяснил, отменят ли в Украине оборот наличных денег и что для этого нужно
Главное за день
Сегодня день рождения празднуют
  • Світлана Хома
    Світлана Хома
    суддя Господарського суду Тернопільської області