Особливості укладення шлюбного договору є доволі актуальною темою для багатьох людей, адже укладення такого договору спрощує низку особистих майнових взаємин між особами, які перебувають у шлюбі. Про це повідомляє прес-служба Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Дніпро.
Чинне законодавство дає можливість детально обговорити, узгодити та нотаріально оформити майнові питання, що дозволяє виключити невизначеність і виникнення проблем у майбутньому.
Що собою являє шлюбний договір?
Шлюбний договір — це юридична угода, яку укладають за власним бажанням особи, що вступають у шлюб. Він регулює виключно майнові відносини між подружжям, визначає їх матеріальні права і обов’язки у шлюбі та/або при розлученні.
Основною метою шлюбного договору в Україні є врегулювання саме майнових (матеріальних) питань сім’ї, будь то користування майном, виплата боргів, погашення кредитів. При цьому українським законодавством заборонено регулювання шлюбною угодою особистих відносин між подружжям, а також особистих відносин між батьками і дітьми.
Хто має право укладати шлюбний договір?
Шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. Зокрема, особи, які проживають у так званому «цивільному шлюбі», не мають змоги підписати шлюбну угоду.
На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, потрібна письмова згода її батьків або піклувальника, посвідчене нотаріусом.
Які документи необхідні для оформлення шлюбного договору?
Для укладення необхідно надати нотаріусу мінімум документів:
- паспорт
- ідентифікаційний код (ІПН)
- свідоцтво про шлюб (для подружжя) або довідка про подачу заяви до відділу ДРАЦС
- письмову згоду батьків — для неповнолітніх дітей
Як укласти шлюбний договір?
Він укладається у письмовій формі в трьох примірниках і нотаріально посвідчується державним або приватним нотаріусом (документи, оформлені держаними і приватними нотаріусами, мають однакову юридичну силу!).
До оформлення договору нотаріус повинен роз’яснити сторонам угоди їх права і обов’язки, а також основні положення даного контракту.
Після того, як шлюбний договір буде належним чином оформлений, нотаріус повинен видати кожній стороні по одному примірнику, а третій примірник зберігається у справах нотаріальної контори (приватного нотаріуса).
Який термін дії шлюбного договору?
У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії та за бажанням сторін, можуть передбачатися строки тривалості окремих прав та обов’язків. Крім того, сторони можуть зазначити чинність окремих умов договору навіть після припинення шлюбу.
Договір, оформлений до заміжжя, вступає в силу в день реєстрації шлюбу, а шлюбна угода між подружжям — в день нотаріального посвідчення.
Зміст шлюбного договору: що може бути внесено у договір?
Змісту договору необхідно приділити особливу увагу, адже, враховуючи судову практику, переважна більшість позовних заяв пов’язана з наявністю умов договору, які суперечать законодавству України.
Щоб уникнути таких проблем слід пам’ятати, що шлюбний договір може регулювати:
правовий режим майна;
порядок поділу майна у разі розірвання шлюбу;
порядок користування майном та житлом;
право на утримання одному з подружжя, його строки та розмір;
інші умови, що регулюють майнові відносини між подружжям.
Чи можливо змінити умови шлюбного договору?
Внести зміни можна, але потрібно зазначити, що одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається.
Внести зміни до шлюбного договору можна двома шляхами:
- якщо обидва з подружжя бажають змінити умови шлюбного договору, вони звертаються до нотаріуса із відповідною заявою;
- на вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути змінений за рішенням суду, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.
Чи можна відмовитися від шлюбного договору?
Відмова можлива лише за спільною згодою подружжя. Для цього необхідно звернутися до нотаріуса і написати заяву про відмову.
За вибором подружжя, права та обов’язки, встановлені угодою, припиняються з моменту укладення контракту або з дня подачі нотаріусу заяви про відмову. Інакше документ визнається недійсним.
Як розірвати шлюбний договір?
Дія шлюбного договору припиняється при подачі нотаріусу заяви подружжя про його припинення. Крім того, шлюбний договір може бути визнаний недійсним за рішенням суду, якщо його зміст суперечить законодавству, а також якщо особа, яка його уклала, була недієздатною або уклала його в результаті насильства або на вкрай невигідних для себе умовах, внаслідок важких обставин.
Нагадаємо, «Судово-юридична газета» писала, коли розірвання шлюбу визнається фіктивним.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.