Стало відомо, які особливості атестації робочого місця працівника. Про це повідомила головний державний інспектор сектору експертизи умов праці Управління Держпраці у Рівненській області Світлана Нагорна, передає пресслужба відомства.
Відповідно до Методичних рекомендацій № 41 робоче місце працівника характеризується наявністю:
- закріпленої зони;
- технічних засобів (основних виробничих і невиробничих фондів, інструменту, приладів, інвентарю) або їх сукупності, необхідної для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або установчих функцій.
Робоче місце працівника ― це певна зона, де працівник знаходиться і працює із застосуванням у процесі роботи різних технічних або інших засобів.
Робочі місця характеризуються за часом знаходження працівника на них:
- постійні, де працівник проводить більше п’ятдесяти відсотків свого робочого часу або понад 2 години безперервно;
- непостійні, де працівник знаходиться менше п’ятдесяти відсотків свого робочого часу.
Якщо робота здійснюється в різних пунктах робочої зони, постійним робочим місцем вважається вся робоча зона. Робочою зоною є простір, обмежений по висоті до 2 м над рівнем підлоги чи майданчика, на якому знаходиться місце постійного або непостійного перебування працівників.
Атестацію робочих місць необхідно проводити тоді, коли на підприємстві є роботи, професії (посади), зазначені у:
- Списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою КМУ від 24.06.2016 № 461;
- Списку виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженому постановою КМУ від 17.11.1997 №1290;
- Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженому постановою КМУ від 21.02.2001 № 163.
Атестація робочих місць за умовами праці – комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, які впливають на здоров’я і працездатність працівників як тепер, так і в майбутньому.
Атестацію робочих місць за умовами праці проводять відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 № 442 та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41.
На основі комплексної оцінки робочі місця відносяться до одного з видів умов праці:
- з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці;
- зі шкідливими і важкими умовами праці;
- зі шкідливими умовами праці.
Атестація відіграє основну роль у встановленні об’єктивних показників умов праці на робочому місці працівника.
За результатами атестації встановлюють пільги і компенсації за роботу із шкідливими та важкими умовами праці, а також вживають заходів, щоб поліпшити умови праці.
Основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником і працюючим у сфері реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестацію необхідно провести на робочих місцях, на яких зайняті працівники, що мають право хоча б на одну з пільг і компенсацій за роботу із шкідливими й важкими умовами праці.
Раніше «Судово-юридична газета» писала, що депутати пропонують змінити соціальні гарантії для чорнобильців.
Крім того, ми повідомляли, які особливості порядку вчинення нотаріальних дій за участю особи з інвалідністю.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.