Як раніше писала «Судово-юридична газета», 25 травня Президент Володимир Зеленський указом №298/2023 призначив Сергія Наумюка заступником голови Служби безпеки України.
Після цього у ЗМІ та на інформаційних ресурсів громадських організацій з’явилася інформація про російське громадянство родичів Сергія Наумюка.
Разом з тим, така інформація обговорювалася в ході співбесід з кандидатами на директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) ще в лютому 2023 року.
Нагадаємо, що конкурсанти тоді проходили цілу низку етапів, а їх відбором займалася Конкурсна комісія до якої входили зокрема Карен А. Грінавей (була агентом та керівником слідчих груп ФБР), Повілас Малакаускас – ексдиректор Служби спецрозслідувань (правоохоронний антикорупційний орган) у Литві та ексдиректор Департаменту держбезпеки Литви та Драго Кос – член конкурсної комісії з відбору керівництва Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, голова робочої групи в OECD. У 2003-2011 роках очолював Групу держав у боротьбі з корупцією, створену Радою Європи.
Сергій Наумюк пройшов всі етапи, включно з перевіркою його біографічних даних, знань та доброчесності, і дійшов до фіналу.
Так, 25 лютого 2023 року голова Комісії Микола Кучерявенко оголосив результати співбесід на предмет доброчесності. До фінального списку увійшли 11 осіб, серед яких був і Сергій Наумюк.
Також Конкурсна комісія оголосила тех, кто не відповідав критерію доброчесності. І серед тих, хто не відповідає, Сергія Наумюка не було.
Нагадаємо, Комісія з відбору нового директора НАБУ провела співбесіду з Наумюком 22 лютого.
Рекомендації Сергію Наумюку надали:
- член правління ВГО «Автомайдан» Олексій Гриценко,
- «European Union Advisory Mission, National Security Expert Maksym Budakov» (як зазначив кандидат),
- т. в. п. (на той час) Директора НАБУ Гізо Углава,
- співробітник ГУР МО
- України, генерал-майор Віктор Трепак,
- керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач.
«Чи мають Ваші близькі громадянство інших держав та чи перетинали кордон з тимчасово окупованою територією та з РФ?» - запитали Наумюка члени Комісії.
«Мій брат з 2017 року постійно проживає у США, працює в ІТ-компанії, і з 2021 року має право постійного проживання у США. Батьки з 1978 року проживали у Луганську. На час окупації кожен вирішував, чи покидати свій дім. Вони залишися у себе вдома, жили своїм життя і не співпрацювали з окупаційною владою.
З 2014 батько 2-3 рази приїжджав до Києва. Мати частіше приїжджала до онуків. У моїх батьків можуть бути перетини через кордон РФ, зокрема, через Білгородську область, коли вони приїжджали на територію України», - відповів кандидат.
«У 2015 році із певних побутових причин батько і брат були вимушені отримати російські паспорти. В подальшому вони від них відмовилися.
Ця інформація стосується приватного життя дорослих людей, і я не хотів би у більшому обсязі її обговорювати, що не наражати на небезпеку своїх родичів. Я надав Комісії докладну інформацію з цього питання», - вказав Сергій Наумюк.
Кандидат розповів, що його батьки разом з братом зараз знаходяться у США: «24.02.2022 я прибув до відповідного підрозділу і був готовий мобілізуватися. Через кілька днів мене призвали і я приступив до виконання бойових завдань. Я звʼязався з батьками, що до них можуть прийти, пояснив, що у них є кілька днів на виїзд з Луганська. Тому вони терміново виїхали до США до брата. Зараз вони у США мають статус дещо подібний до статусу біженців», - сказав кандидат.
Член Комісії Повілас Малакаускас задав питання щодо брата кандидата: «Комісія отримала інформацію, що Ваш брат працював головою відділу російського банку «Открытие» і він працював на різних посадах, у тому числі очолював управління «Петрокомерцбанку». І цей банк був обслуговуючим банком «Лукойл». Які стосунки Вашого брата з РФ зараз?»
«Дійсно, до свого виїзду до США брат працював у приватній банківській установі ПАТ «Открытие» в Москві.
До цього, у 2015 році, через кризу в банківському секторі він втратив роботу у Києві. Його знайомі у міжнародних банківських колах порекомендували його на посаду директору департаменту кредитування. В той час банком володів бізнесмен Вадим Бєляев, який потім через конфлікт з путінським режимом втратив банк і емігрував за кордон.
У «Петрокомерцбанку» брат працював теж.
Зараз брат проживає у США і повністю інтегрований у американське суспільство. Він донатить українські інтереси. Він відвідує у США антипутінські публічні заходи, я навіть навів фото та відеоматеріали», - підкреслив Сергій Наумюк.
«Ви повідомили, що Ваші близькі отримали паспорти. Чи є підтвердження тому що вони відмовилися від них?» - запитали члени Комісії.
«Ними подані заяви до консульства РФ у Хьюстоні, але російська сторона наразі затягує цей процес», - зазначив Сергій Наумюк.
Наумюк у листопаді 2015 року очолив Другий підрозділ детективів Національного антикорупційного бюро України.
З червня 2016 року – керівник Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ. Безпосередньо організовував за територіальним принципом оперативну та слідчу роботу міжобласних відділів детективів дислокованих у Львові, Одесі і Харкові.
Втім, на час співбесіди Сергій Наумюк, як він розповів, працював у СБУ.
«Ви говорите про мобілізацію. Будучи співробітником НАБУ, Ви фактично виконуєте обовʼязки у іншому правоохоронному органі. Чи не здається Вам що Ви достатньо інтегровані в Службу (безпеки) і чи не завадить Вам це виконувати обов’язки як директора?» - запитав член Комісії Кирило Легких.
«Я працював 7 років з самого початку роботи НАБУ. Вважаю, що маю стосунок до створення окремих напрямків Бюро. Я з однаковою віддачею ставлюся як до своїх обов’язків у НАБУ, так і у Службі безпеки. До СБУ я повернувся з однієї причини – бо стався напад на нашу країну, і я як офіцер запасу мав це зробити. Це був як моральний обовʼязок, так і за законом. І всіх працівників НАБУ, а я не єдиний такий працівник, Бюро, який перейшов на військову службу. І після закінчення війни я, незалежно від того, чи стану директором, планую повертатися до НАБУ», - зазначив кандидат.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.