Південно-Західного міжрегіонального управління Держпраці розповіла, як уникнути підміни трудових відносин цивільно-правовими.
Щоби відрізнити трудові відносини від цивільно – правових, найманому працівникові варто запитати, з якою метою суб’єкт господарювання укладає з ним саме таку форму договору.
Якщо потрібно виконати певний обсяг роботи і працівник, як виконавець, зобов’язуєтеся забезпечити замовнику ці результат самостійно, тоді він вправі укласти один із цивільно-правових договорів: договір підряду, договір про надання послуг або інший.
Якщо ж йдеться про систематичне виконання обов’язків, які належать до конкретної посади, спеціальності чи трудової функції на підприємстві, в установі, організації і потребують присутності на робочому місці за визначеним графіком, а роботодавець організовує процес роботи, дає вказівки та контролює виконання – тоді це трудові відносини між працівником і роботодавцем.
Крім того, ви є найманим працівником, якщо:
- виконуєте роботу в інтересах однієї особи чи організації;
- користуєтеся обладнанням, матеріалами та приміщенням замовника;
- після виконання завдання трудова діяльність продовжується;
- отримуєте фіксовану винагороду за процес роботи, а не за результат;
- діяльність впорядкована робочим графіком і таке інше.
У Держпраці нагадали, що за цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.
Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. На них не поширюється дія трудового законодавства.
Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення. Обидві сторони – незалежні й рівноправні.
Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні, відпустки тощо. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.
Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.
Цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.