У Міноборони назвали терміни реформи військово-лікарських комісій

21:17, 2 січня 2025
Перший етап анонсують вже в кінці лютого.
У Міноборони назвали терміни реформи військово-лікарських комісій
Слідкуйте за найактуальнішими новинами в наших групах Facebook та Telegram.

Міноборони розкрило деталі реформи ВЛК, яка проходитиме в декілька етапів. Перша частина реформи розпочнеться вже наприкінці лютого цього року.

За словами заступниці міністра оборони України Катерини Черногоренко під час телемарафону, нова архітектура реформи буде реалізована в декілька етапів. Перший етап, за її словами, передбачає повну реалізацію на стороні Міноборони та складається з двох важливих цифрових переваг.

«Перша - можливість сформувати електронне направлення на ВЛК через "Резерв+". Чому це важливо? Бо зараз, щоб отримати направлення треба фізично піти в ТЦК і стояти в черзі, щоб отримати папірець. З 28 лютого це піде в історію, бо можна буде зробити це через "Резерв+», - зазначила вона.

Водночас, паперовий формат направлення буде збережений.

Другою важливою частиною першого етапу є перехід на електронну форму постанов ВЛК. Черногоренко пояснила, що після оновлення усі постанови будуть фіксуватися в електронному вигляді та направлятися в реєстр Оберіг, що значно спростить процес.

Наступний етап реформи розроблятимуть з МОЗ – людина зможе проходити ВЛК у будь-якому зручному для неї медичному закладі.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, дані про придатність і стан здоров’я чоловіків будуть брати автоматично з медзакладів, де вони оглядаються.

Нагадаємо, що Верховна Рада 18 грудня ухвалила в цілому як закон законопроект 12066 про цифрову ВЛК, який дозволить автоматично передавати дані медичних оглядів про придатність до військової служби до Реєстру військовозобов’язаних «Оберіг».

Так, у статті 24-2 Основ законодавства про охорону здоров’я після вступу в силу закону буде передбачено виключення із нині діючої заборони передачі медичних даних про пацієнтів. Медичні дані зможуть передавати до Реєстру військовозобов’язаних.

«Під час інформаційної взаємодії, передбаченої цією частиною, доступ до медичної інформації щодо пацієнта не допускається, крім випадку отримання у порядку електронної інформаційної взаємодії Міністерством оборони України інформації про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності осіб до виконання військового обов’язку для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з метою забезпечення національної безпеки та оборони» - зазначено у змінах.

У зауваженнях ГЮУ ВР вказано, що «процедура внесення до Реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформації, в тому числі й про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності осіб до виконання військового обов’язку, безпосередньо не пов’язана «з метою забезпечення національної безпеки та оборони». Втім, на це зауваження депутати не зважили.

Також у Законі «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» буде визначено, що МОЗ має передавати до «Оберіг» відомості про відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку. Реєстр «Оберіг» отримуватиме ці дані шляхом електронної інформаційної взаємодії з електронною системою охорони здоров’я з використанням системи «Трембіта».

Нагадаємо, раніше заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко анонсувала на 2025 рік введення «електронної ВЛК».

Так, за її словами, у 2025 році обмін даними між Реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів «Оберіг» та Електронною системою охорони здоров'я (ЕСОЗ) буде відбуватися автоматично. Це і буде «електронною ВЛК».

Як зазначала заступниця міністра, після того, як військовозобов'язаний зробить щорічний скринінг у своєму медичному закладі, ці дані фіксуватимуться цифровим підписом сімейного лікаря та зберігатимуться в ЕСОЗ. Надалі, якщо відсутні хронічні захворювання та нарікання, фіксується рекомендація до придатності. Також в ЕСОЗ зазначаються антропометричні дані – зріст, вага, окружність грудної клітини, ці дані направляються до ВЛК.

Також вона повідомляла, що дані про стан здоров’я і, відповідно, придатність до військової служби Міноборони буде отримувати зі звичайних цивільних медичних закладів. Військовозобов’язані просто прийдуть до лікаря за своїм місцем перебування, і далі дані автоматично потраплять до Реєстру.

Як зазначила Катерина Черногоренко, ця реформа зі створення цифрової ВЛК розроблялася спільно з громадськими активістами.

«Людині достатньо буде лише візиту до цивільного медзакладу. Зробити це можна буде за місцем перебування. А далі ніякої біганини державними установами — за людину бігатимуть дані. Весь обмін цифровими документами триватиме лічені хвилини» - пояснила Черногоренко.

Перший етап, за її словами, буде реалізовано протягом 3 місяців. Результат – електронне направлення на ВЛК у Резерв+ та, власне, сам висновок ВЛК в електронному вигляді.

Другий етап, який дозволить проходити медичний огляд для формування висновку ВЛК у будь-якому закладі охорони здоровʼя. Цей етап планують реалізувати до 1 червня 2025 року. Як зазначила заступниця міністра, дана концепція вже погоджена Кабміном.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Ростислав Шурма пояснив, чи скасують в Україні обіг готівки та що для цього треба
Ростислав Шурма пояснив, чи скасують в Україні обіг готівки та що для цього треба
Головне за день
Сьогодні день народження святкують
  • Костянтин Кобилянський
    Костянтин Кобилянський
    член Ради суддів України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
  • Валентина Лакіза
    Валентина Лакіза
    суддя Східного апеляційного господарського суду
  • Ігор Ткач
    Ігор Ткач
    суддя Великої палати Верховного Суду
  • Варвара Потабенко
    Варвара Потабенко
    суддя Львівського окружного адміністративного суду