Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» — законопроект 7283.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що закон спрямований на розвиток демократії у громадах і дозволить спростити доступ кожного громадянина до ухвалення рішень місцевого значення.
«Відтепер поняття «жителя» певної громади закріплено у Законі, а ВПО є жителем тієї громади, де фактично проживає.
Це відкриває для внутрішньо переміщених осіб нові можливості із залучення до суспільного життя громади та є кроком для інтеграції ВПО за новим місцем проживання. Адже жителі громад можуть брати участь у загальних зборах, у плануванні і розподілі коштів місцевого бюджету, проводити громадські оцінювання діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, долучатися до роботи консультативно-дорадчих органів, проводити громадські слухання та публічні консультації», - сказав він.
Окрім того, Закон зобов'язує територіальні громади затвердити власні статути, покращує механізми подання місцевих ініціатив та заохочує залучення молоді до місцевого самоврядування.
Також Лубінець додав, що ця ініціатива є важливим кроком для зміцнення місцевої демократії і сприяє адаптації ВПО у громадах за допомогою їхньої активної участі у місцевому самоврядуванні.
У свою чергу Комітет державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування оприлюднив ключові новели закону:
Раніше ми писали, що Рада прийняла закон, який запроваджує інструменти звітування місцевих депутатів перед виборцями. Голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк пояснювала, що робить цей документ таким важливим:
- продовження реформи децентралізації в напрямку активного залучення до процесу контролю жителів громад. Так, децентралізація це не тільки бюджети і права на місця, але і контроль з боку громадян.
- розвиток громадянського суспільства, формування у людей залученості до прийняття рішень, що в свою чергу підвищує ефективність муніципального управління.
- це один з маркерів виконання плану Ukrainian Facility та отримання відповідного фінансування.
- зрештою, цей законопроект про те, щоб на місцевому рівні не зароджувалися у деяких чиновників замашки «царизму» і бажання вирішувати все самостійно без думки громади.
Документ передбачає, що жителі громад можуть впливати на владу через інструменти:
- місцеві ініціативи;
- громадські слухання;
- загальні збори;
- петиції, консультації;
- участь громади в питаннях формування й розподілу місцевого бюджету;
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.