Державна судова адміністрація України звернулась з листами до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова, Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, Голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Юрія Арістова, Голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрія Костіна, Міністра фінансів України Ігоря Уманського із проханням врахувати мінімальну потребу фінансового забезпечення діяльності судів під час підготовки і прийняття змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», передає прес-служба ДСА України.
«Відповідно до пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Кабінету Міністрів України необхідно за підсумками виконання Державного бюджету України у першому кварталі 2020 року розглянути питання щодо збільшення видатків Державній судовій адміністрації України на забезпечення здійснення правосуддя у необхідному обсязі.
ДСА України, як орган, що відповідно до закону здійснює, зокрема, фінансове забезпечення діяльності судів, інших органів і установ судової влади, неодноразово порушувала перед Кабінетом Міністрів України, Міністерством фінансів України і профільним комітетом Верховної Ради України як перед, так і після прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», питання про закладені в ньому неприпустимо низькі показники фінансування діяльності місцевих та апеляційних судів.
Практика виконання в першому кварталі 2020 р. державного бюджету в частині фінансування судів першої і апеляційної інстанцій свідчить про те, що подальше невжиття відповідних заходів реагування може призвести найближчим часом до зупинення судочинства, а отже до порушення конституційних прав громадян на судовий захист їх прав і свобод.
Фактично ситуація складається таким чином, що починаючи з другого кварталу 2020 р. суди, через відсутність належного фінансового забезпечення, будуть змушені припинити здійснення правосуддя.
Незважаючи на передбачене законодавством зростання в поточному році рівня суддівської винагороди, кількості судових справ, які необхідно розглянути, збільшення цін та тарифів на товари і послуги, розписом Державного бюджету України на 2020 рік для фінансового забезпечення судів передбачені бюджетні призначення лише в обсязі 10 273,4 млн грн, що менше проведених касових видатків у 2019 році на 4 350,5 млн гривень.
На сьогодні судочинство підтримується за рахунок наближення критичних видатків на перший квартал поточного року в межах їх річного обсягу.
Критичними для забезпечення життєдіяльності судів є:
- суттєве падіння рівня оплати праці понад 25 тис. працівників апаратів судів з 18,4 до 2,1 тис. грн у середньому на місяць, виходячи із затвердженого Державним бюджетом України на 2020 рік річного фонду оплати праці;
- дефіцит видатків стосовно нарахувань на оплату праці, що не дає в повній мірі скористатися навіть наявним мізерним фондом оплати праці;
- суттєвий дефіцит видатків на забезпечення судочинства необхідними матеріалами та послугами (поштові відправлення судових повісток, папір, підтримання інформаційних систем та оргтехніки, утримання приміщень судів, виплати присяжним, тощо);
- повне зупинення розвитку інформаційних систем судів, включаючи створення передбаченої законодавством Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи;
- відтермінування строків забезпечення охороною приміщень усіх судів Службою судової охорони у зв’язку з кадровим недоукомплектуванням вказаної Служби;
- зупинення розпочатих у минулі роки робіт з будівництва, капітального ремонту та реконструкції приміщень судів, що в майбутньому призведе до додаткових фінансових втрат.
Найкритичнішими із зазначених є перші чотири напрямки фінансового забезпечення.
Враховуючи викладене та зважаючи на складний стан економіки країни у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, критично мінімальний обсяг додаткових бюджетних призначень на 2020 рік складає:
- видатки споживання – 5 472,1 млн грн, у тому числі:
- оплата праці фактично працюючих працівників апаратів судів (КЕКВ 2111) – 3 321,6 млн грн;
- нарахування на оплату праці (КЕКВ 2120) – 978,4 млн грн;
- поточні видатки на забезпечення судочинства (КЕКВ 2210, 2240, 2730, 2800) – 831,6 млн грн;
- створення Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (КЕКВ 2240) – 340,5 млн гривень», — йдеться у заяві
Раніше «Судово-юридична газета» писала, що Вища рада правосуддя звернулась до ДСА щодо прискорення роботи над ЄСІТС.
Також ми повідомляли, що ВРП звернулась до Ради та Кабміну щодо критичної ситуації з фінансуванням органів правосуддя.