ЄС заборонив бісфенол А — «тихий токсин», який використовується майже всюди

16:08, 1 травня 2025
Речовину, що порушує гормональний баланс і міститься у пляшках, упаковці, іграшках та побутових виробах, заборонено у всіх матеріалах, які контактують з їжею.
ЄС заборонив бісфенол А — «тихий токсин», який використовується майже всюди
Фото: unsplash
Слідкуйте за найактуальнішими новинами в наших групах Facebook та Telegram.

Європейський Союз офіційно заборонив використання бісфенолу А (BPA) у всіх матеріалах і виробах, призначених для контакту з харчовими продуктами. Про це повідомляє Independent.

Відповідне положення — Регламент ЄС 2024/3190 — набуло чинності 20 січня 2025 року. На це рішення знадобилося понад 20 років наукових досліджень, адже BPA — це небезпечна сполука, яка потрапляє в організм у малих дозах, але має серйозні наслідки для здоров’я.

Що таке BPA?

Бісфенол А — це органічна хімічна сполука, що використовується здебільшого у виробництві епоксидних смол, деяких видів пластику та полікарбонатів. Його основне призначення — зміцнення пластику, захист їжі від бактерій і запобігання корозії в металевих упаковках. Однак із часом надмірне використання BPA в харчовій упаковці перетворило його з технологічного прориву на приклад екологічної загрози.

Бісфенол А можна знайти у внутрішньому покритті консервних бляшанок, у пластикових пляшках, упаковці, контактних лінзах, електроприладах, дитячих іграшках, спортивних товарах, покритті для підлоги, касових чеках та DVD- дисках. Щороку в світі виготовляється 3,8 мільярдів тонн цієї субстанції, йдеться про найбільшу за обсягами виготовлення хімічну речовину.

Чому BPA небезпечний?

BPA має здатність імітувати природні естрогени, що робить його ендокринним руйнівником — він здатен втручатися в гормональну систему організму. Саме тому впродовж останніх десятиліть нормативно допустимі дози цієї речовини суттєво знижувались. Наприклад, у 2006 році Європейське агентство з безпечності харчових продуктів дозволяло до 0,05 мг на кілограм маси тіла на день. А вже у 2023 році ця норма становила лише 0,2 нанограма — у 250 000 разів менше.

Вплив на довкілля:

Очистка стічних вод часто не справляється з повним видаленням BPA, особливо якщо не застосовуються спеціальні етапи доочистки (наприклад, озонування чи ультрафіолет). За певних умов із водоочисних споруд BPA може потрапляти у водойми і завдавати шкоди дикій природі. Для повного знешкодження цієї речовини потрібні окремі технології, які підвищують вартість обробки стічних вод.

Як зміниться ситуація?

Згідно з Регламентом 2024/3190:

Заборонено використання BPA та його солей у виробництві будь-яких матеріалів, що контактують із харчовими продуктами, а також продаж таких виробів на ринку ЄС.

Для впровадження нових норм передбачено перехідний період: від 18 до 36 місяців залежно від типу продукції (одноразова чи багаторазова тара).

ЄС дотримується принципу запобіжних заходів: краще заборонити речовину завчасно, ніж потім долати її наслідки для здоров’я та екології.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Ростислав Шурма пояснив, чи скасують в Україні обіг готівки та що для цього треба
Ростислав Шурма пояснив, чи скасують в Україні обіг готівки та що для цього треба
Головне за день
Сьогодні день народження святкують
  • Сергій Ківалов
    Сергій Ківалов
    народний депутат України III-VIII скликань
  • Людмила Юхтенко
    Людмила Юхтенко
    суддя Одеського окружного адміністративного суду