Володимир Луганський поки що залишився без запобіжного заходу – справа члена ВККС виявилася непростою

09:30, 28 квітня 2025
Захист вважає, що Володимир Луганський став жертвою шахрайства, але прокуратура наполягає, що як юрист, він повинен був все розуміти.
Володимир Луганський поки що залишився без запобіжного заходу – справа члена ВККС виявилася непростою
Джерело фото: ВККС
Слідкуйте за найактуальнішими новинами в наших групах Facebook та Telegram.

Вищий антикорупційний суд 25 квітня розпочав розгляд клопотання Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 2 млн. гривень для члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів Володимира Луганського.

Розгляд клопотання здійснює слідчий суддя ВАКС Маркіян Галабала.

Це перший в історії судової влади України випадок, коли член ВККС опинився перед реальною перспективою опинитися у камері СІЗО.

Які претензії виникли до Володимира Луганського

Нагадаємо, що Володимир Луганський є суддею Сєвєродонецького міського суду Луганської області у відставці.

До виконання обов’язків члена ВККС, попри перемогу на відповідному конкурсі у 2023 році, він зміг приступити тільки у червні 2024 року, оскільки з 2022 року ніс службу на посаді розвідника артилерійської групи 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади.

Розслідування стосовно Володимира Луганського пов’язане з, на думку НАБУ та САП, незаконним отриманням суддею у відставці 15% надбавки до посадового окладу судді за наявність наукового ступеню доктора філософії у 2015-2020 роках, а також відповідне незаконне отримання збільшеного розміру довічного грошового утримання судді після виходу у відставку у 2020-2025 роках.

Справа в тому, що отриманий Володимиром Луганським у 2011 році у Міжрегіональній академії управління персоналом (МАУП) диплом доктора філософії, згідно з висновками Міністерства освіти і науки України, не відповідає встановленим до таких документів вимогам та й взагалі відсутній у будь-яких реєстрах.

До того ж  у 2011 році МАУП в принципі не мав повноважень на видачу дипломів доктора філософії, а українські заклади вищої освіти вперше почали присвоювати наукові ступені доктора філософії саме громадянам України, лише з 2019 року.

Всього, відповідно до висновків НАБУ та САП, за десять років Володимир Луганський незаконно отримав 576 тис. гривень.

17 квітня Володимиру Луганському було повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах або в умовах воєнного стану) Кримінального кодексу.

В рамках кримінального провадження 17 квітня відбулися обшуки у квартирі Володимира Луганського в Києві, в його службовому кабінеті у будівлі ВККС, а також вдома у дружини Володимира Луганського, яка проживає у місті Івано-Франківськ. Дружина члена ВККС є суддею Луганського апеляційного суду, але наразі тимчасово здійснює правосуддя як суддя Івано-Франківського апеляційного суду.

При цьому, за словами адвокатів члена Комісії, обшук у дружини Володимира Луганського відбувався досить жорстко – детективи НАБУ перевертали меблі, копирсалися у речах та навіть обшукали військову форму Володимира Луганського.

Про що розповіли суду адвокати, прокурор та сам Володимир Луганський

Як повідомили в судовому засіданні адвокати Володимира Луганського Артем Крикун-Труш та В’ячеслав Коломійчук, досудове розслідування стосовно їх клієнта розпочалося 17 вересня 2024 року. Кваліфікація – ч. 4 ст. 190 (шахрайство, вчинене у великих розмірах) КК.

Підставою для досудового розслідування стало звернення громадської організації «Центр протидії корупції».

У лютому 2025 року відбулася перекваліфікація статті – на ч. 4 ст. 191 КК.

Адвокати в цілому поставили під сумнів позицію слідства, зазначивши, що не зовсім зрозуміло, за що конкретно антикорупційні органи переслідують їх клієнта, адже Володимир Луганський сам собі нічого не нараховував.

На думку адвокатів, Володимир Луганський сам став свого роду жертвою дій зі сторони МАУП.

«Це МАУП ввів Володимира Луганського та інших громадян в оману, пообіцявши, що вони отримають диплом європейського зразку, який визнається за кордоном», - розповіли суду адвокати.

Також вони зазначили, що фактично до 2024 року питань щодо відповідності диплома Володимира Луганського встановленим державою зразкам не виникало.

«Ні в суді, ні в ТУ ДСА, ні у Пенсійному фонді ніхто не сказав моєму клієнту, що в нього диплом не державного зразка. Як тільки Володимир Луганський у 2024 році дізнався, що до його диплому є запитання, то він одразу почав вчиняти усі необхідні дії, щоб вирішити цю ситуацію. Він нічого не приховував. У 2023 році, під час співбесіди, він повідомив Вищій раді правосуддя про наявність диплому доктора філософії. Рада правосуддя це питання досліджувала», - розповів адвокат В’ячеслав Коломійчук.

Також адвокати додали, що захист дисертації Володимира Луганського був справжнім – у нього був науковий керівник, були відповідні наукові публікації, також є свідки захисту.

Сам Володимир Луганський повідомив суду, що вже звернувся до Пенсійного фонду з проханням припинити нарахування йому «некоректних» виплат, однак Пенсійний фонд поки що відмовляється це зробити, повідомивши, що законних підстав для припинення виплат немає.

При цьому член ВККС зазначив, що згоден добровільно відшкодувати отримані ним 576 тис. гривень, до яких виникли претензії. 

Також Володимир Луганський вже ініціював судовий процес з МАУП про визнання контракту про навчання з цим закладом не дійсним, стягнення вартості навчання та моральної шкоди у розмірі 100 тис. гривень. Вказаний позов у червні розгляне Голосіївський райсуд Києва.

Сам контракт з МАУП, за словами члена ВККС, залишився у місті Луганськ, де до 2014 року жив та працював Володимир Луганський.

В цілому Володимир Луганський наполягав на тому, що він не знав про те, що отримана ним ступінь доктора філософії є «несправжньою», при цьому до захисту наукового ступеню він готувався відповідально, а сам захист відбувався публічно.  

Прокурор САП Ольга Малик у свою чергу повідомила, що контракт між Володимиром Луганським та МАУП, згідно з відповіддю самого МАУП, передбачав лише так звану «неформальну освіту» (тобто освіту, нерегламентовану місцем, терміном та формою навчання). Це тренінги, навчальні курси, стажування, «літні школи» тощо, після закінчення яких їх учасники отримують якійсь сертифікати або дипломи.

Прокурор зазначила, що МАУП чітко у своїй відповіді повідомив про те, що ступень доктора філософії цього навчального закладу не надає Володимиру Луганському прав на нарахування йому будь-яких доплат.

«Це не є диплом встановленого державою зразку, тобто він не дає права на будь-які гарантії з боку держави», - підсумувала Ольга Малик.  

Судовий процес проти МАУП, ініційований Володимиром Луганським, на думку прокурора, є лише спробою уникнути відповідальності. 

Що стосується заявленого розміру застави у 2 млн. гривень, то він обґрунтовується майновим статусом судді у відставці, який є членом ВККС з достатньо високим розміром заробітної плати.

Також прокурор додала, що нібито існує ризик того, що Володимир Луганський може виїхати за кордон, оскільки в Лондоні проживає його донька, яка працює у Європейському банку реконструкції та розвитку.

З такою позицією прокуратури не погодилися адвокати члена ВККС, які заявили, що Ольга Малик упереджено ставиться до їх клієнта та заявили прокурору відвід, який суд, втім, не задовольнив.

Також адвокати заявили, що Володимир Луганський має чимало заслуг перед Україною.

«Наш клієнт - учасник бойових дій. Володимир Луганський міг отримати «бронювання» як суддя у відставці, але він мобілізувався і брав участь у реальних бойових діях», - вказали адвокати та повідомили, що Володимира Луганського виявив бажання взяти на особисту поруку Герой України, командир 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади підполковник Володимир Потєшкін.

Втім, 25 квітня суд вирішив не ставити крапку у розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу члену ВККС та відклав розгляд клопотання на 29 квітня.

Автор: В’ячеслав Хрипун

Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

Ростислав Шурма пояснив, чи скасують в Україні обіг готівки та що для цього треба
Ростислав Шурма пояснив, чи скасують в Україні обіг готівки та що для цього треба
Головне за день
Сьогодні день народження святкують
  • Олег Головенко
    Олег Головенко
    суддя Київського окружного адміністративного суду
  • Андрій Парінов
    Андрій Парінов
    суддя Шостого апеляційного адміністративного суду