Керувати інвестфондом будуть 3 особи від США і 3 – від України – у Раді розповіли деталі угоди про надра

17:08, 30 квітня 2025
За словами Железняка, майбутню військову допомогу Україні від США можуть зарахувати як внесок у спільний Фонд.
Керувати інвестфондом будуть 3 особи від США і 3 – від України – у Раді розповіли деталі угоди про надра
Слідкуйте за найактуальнішими новинами в наших групах Facebook та Telegram.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив, що вже 30 квітня Україна в особі міністра економіки Юлії Свириденко у Вашингтоні може підписати угоду зі США стосовно створення інвестиційного фонду (угоду стосовно «корисних копалин»). Зміст угоди не розкривається, однак вже відомо, що у ній не буде жодних анонсованих раніше Дональдом Трампом вимог до України стосовно повернення США «боргу» за надану допомогу. Навпаки, проект угоди передбачає, що лише майбутня військова допомога, яку США можуть надати Україні після підписання угоди, буде враховуватися при розрахунку їх внеску до фонду.

Як повідомляють медіа, угода передбачатиме партнерський формат — інвестиційний фонд створять на умовах рівного розподілу часток: 50% — Україна, 50% — США. Американська сторона зможе зараховувати військову допомогу як внесок у фонд.

Україна контролювати ресурси — вся власність на надра, корисні копалини та пов’язану інфраструктуру залишатиметься під контролем української держави.

Також проект угоди передбачає довгострокові інвестиції — фонд має інвестувати у розвиток галузі в Україні протягом 10 років.

Між Україною та США діятимуть нульові митні ставки. Крім того, Вашингтон зобов’язується залучати до проекту додаткових міжнародних партнерів.

Перший заступник голови комітету з податкової політики Ярослав Железняк також повідомив про деталі проекту угоди, який ще може зазнати змін:

  • угода буде передбачати створення Фонду відбудови (він же фонд інвестицій)
  • керування фондом буде паритетне: 3 від України та 3 від США (до цього був варіант 4 від США, але вирівняли)
  • справді, ніяку допомогу надану до підписання Угоди не зараховують. Але майбутню військову допомогу від США можуть зарахувати як внесок у Фонд
  • виплати (вони ж роялті) на довгий час з цього фонду заборонені. Тобто можна буде лише реінвестувати прибутки, а не їх виводити
  • про ніякі діючі проекти не йдеться. Там немає АЕС, ГТС, чи діючих портів. А ось майбутні інвестиції з цього Фонду можуть бути не тільки в видобуток копалин, а і інші проекти: інфраструктуру, промисловість, енергетику та інше.
  • у теорії по майбутнім проектам (в які інвестував і створив Фонд) можуть йти у сам Фонд не тільки прибутки, але і ліцензійні/ рентні платежі
  • керуватися буде по міжнародному праву
  • угода буде строкова з правом обох сторін вносити в майбутньому зміни.

Сама угода, за його словами, буде складатися з двох частин: умовна політична (там, де про створення Фонду та базові речі по управлінню) та технічна (деталі наповнення, інвестування та керування).

Раніше Шмигаль повідомляв, що угода потребуватиме ратифікації у Верховній Раді.

Також Денис Шмигаль повідомив, що для реалізації базової угоди планується укласти ще кілька «технічних» договорів.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.  

Ростислав Шурма пояснив, чи скасують в Україні обіг готівки та що для цього треба
Ростислав Шурма пояснив, чи скасують в Україні обіг готівки та що для цього треба
Головне за день
Сьогодні день народження святкують
  • Антоніна Славицька
    Антоніна Славицька
    народний депутат України, кандидат юридичних наук
  • Віталій Зуєв
    Віталій Зуєв
    суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді
  • Наталія Палюх
    Наталія Палюх
    суддя Залізничного районного суду м. Львова
  • Світлана Таран
    Світлана Таран
    суддя Південно-західного апеляційного господарського суду