Міжнародним партнерам час замислитися над тим, щоб їх фінансова допомога могла використовуватися на потреби ЗСУ та сектору оборони України загалом. Про це заявила голова бюджетного комітету Роксолана Підласа.
Нагадаємо, у 2024 році міністр фінансів Сергій Марченко вже зазначав, що міжнародним партнерам час зняти табу на фінансування зарплат українським військовим.
Як зауважила Підласа, після змін до Бюджету-2025, якими буде додано 412,4 млрд грн на сектор нацбезпеки і оборони, фінансовий ресурс на сектор складе 2,6 трлн грн. Це 31,1% від прогнозованого ВВП на цей рік. І Україна вже кілька років стабільно займає перше місце у світі за цим показником.
«Для порівняння друге місце в світі займає Ізраїль, який витрачає на оборону 8,8% свого ВВП (за даними SIPRI). Звісно, можна сперечатись про те, що номінальний ВВП Ізраїлю вищий, ніж України, але навіть в абсолютних показниках в минулому році Україна витратила на потреби оборони на $20 млрд більше, ніж Ізраїль.
Ми також витрачаємо надзвичайно велику частку свого бюджету на потреби оборони -
62,5% видатків загального фонду в першому півріччі 2025. Після змін буде 59% видатків загального фонду (план, по факту, можливо, і більше) і 66% всіх видатків.
І нагадаю, що весь цей ресурс Україна мобілізує самостійно – через власні доходи і внутрішні запозичення, тому що за винятком Великої Британії, міжнародні партнери наразі не дозволяють використовувати їхню допомогу на потреби сектору», зауважила голова комітету.
Роксолана Підласа підкреслила, що питання полягає у тому, наскільки це обмеження стосовно невикористання допомоги партнерів на потреби ЗСУ виправдано, коли бюджет війни РФ $140-150 млрд (за різними оцінками), і це майже в 2,5 рази більше, ніж бюджет оборони України.
Як раніше повідомляла «Судово-юридична газета», МВФ вже має практику, коли погоджує співпрацю з країнами без вимог стосовно реформ – в той час, як Україні доводиться постійно звітувати про виконання «структурних маяків».
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.