В Україні з 1 травня 2025 року набуде чинності вимога обов’язкового вмісту біоетанолу в бензині. Це вимога закону, який Верховна Рада прийняла у червні 2024 року.
Ухвалений закон передбачає запровадження з 1 травня 2025 року обов’язкової квоти на додавання рідкого біопалива (біокомпонентів) до автомобільних бензинів на рівні не менше 5% (об’ємних). Ця вимога не поширюється на бензин з октановим числом 98 та бензинів, що поставляються для потреб Міністерства оборони, Державного резерву та для створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.
Використання бензину з додаванням спирту пов’язане з адаптацією законодавства до норм Європейського Союзу.
Однак, як зазначає аналітик Консалтингової групи «А-95» Артем Куюн у коментарі «Телеграфу», наразі відсутні чіткі критерії оцінки якості такого пального та орган, уповноважений здійснювати відповідний контроль.
Біоетанол — це спирт із зерна, який використовують як екологічну паливну добавку. З 1 травня 2025 року в Україні всі види бензину мають містити щонайменше 5% біоетанолу.
Аналітик зазначає, що така добавка дорога і потребує точного технологічного змішування, адже спирт містить воду, яка може впливати на стабільність пального.
У Європі біоетанол давно є обов’язковим компонентом бензину — в деяких країнах його частка сягає 10–20%. Україна імплементує подібні вимоги в межах євроінтеграції.
Серед водіїв існує побоювання, що спирт у бензині шкодить двигуну та зменшує вигоду через випаровування. Також є побоювання щодо впливу біоетанолу на старі авто — мовляв, він розчиняє бруд у системі та пошкоджує гумові деталі.
Аналітик заспокоює: сучасні двигуни без проблем працюють із бензином, що містить до 30% біоетанолу, а 5% — практично непомітні навіть для старих машин. Проблеми можуть виникати лише за умови порушення технології змішування.
Пальне з біоетанолом уже присутнє на ринку і позначається як Е5, Е7 або Е10.
Попри побоювання, що бензин з біоетанолом подорожчає, Куюн вважає, що зміни будуть незначними і майже непомітними в роздрібній ціні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.