Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер разом із президентом Франції Еммануелем Макроном докладають зусиль, щоб переконати Дональда Трампа в тому, що Росія не є надійною стороною для переговорів. Однак шлях уперед обіцяє бути вкрай складним. Про це повідомляє Politico.
Нові сподівання на зрушення у питанні мирного врегулювання з’явилися після неформальної зустрічі лідерів у Ватикані під час похорону Папи Римського. Саме там відбулася коротка, але символічна розмова між Трампом і Президентом України Володимиром Зеленським. На думку європейських дипломатів, ця розмова засвідчила можливу зміну риторики з боку Трампа.
Після зустрічі Трамп публічно звернувся до Путіна у Truth Social: «Vladimir STOP!» — написав він, а згодом додав, що, можливо, Путін «просто водить його за ніс» і не має наміру припиняти війну.
Видання вказує, що Лондон і Париж активно працювали над тим, щоб схилити Трампа до жорсткішої позиції щодо Кремля. Стармер і Макрон намагались пояснити, що Путін маніпулює ним і не виконує навіть власні заяви про припинення вогню.
Колишній британський посол, який говорив на умовах анонімності, заявив, що Зеленському вдалося вплинути на Трампа: «У Римі було видно, що його ставлення змінилось. Ми з Францією весь цей час наполягали, що Путін демонструє Трампу зневагу».
Протягом останніх місяців Британія та Франція узгоджували зусилля, щоб донести до Білого дому чіткий меседж: Путіну не можна довіряти. Міністр закордонних справ Британії Девід Леммі повідомив, що вже 13 разів у 2025 році розмовляв з держсекретарем США Марко Рубіо, а Стармер та Трамп спілкувались майже стільки ж.
Один з британських урядовців прокоментував результати зустрічі в Римі: «Ми задоволені, що знову змогли підкреслити: Путін не демонструє жодної реальної готовності до миру».
Французький чиновник додав: «Поки що Трамп зрозумів, що Путіну не можна вірити. Це те, що президент Макрон повторює йому при кожній нагоді. Це й є наша стратегія».
Старший науковий співробітник Brookings Institution Стівен Пфайфер зазначив, що Трамп раніше ігнорував порушення Путіним американських закликів, але тепер почав розуміти, що його використовують. «У цьому йому допомогли розмови з Макроном та Стармером», — додав Пфайфер.
Попри певний прорив, досягнутий за останній тиждень, ситуація залишається хиткою. Очільниця Українського форуму в Chatham House Орисія Лутсевич наголошує: «Це була лише одноденна реакція — кілька сильних заяв. Але цього недостатньо, потрібна реальна політика».
Видання додає, що Путін поки що не дав конкретної відповіді на ініціативи з боку України та США. Його оголошення про триденне перемир'я до 9 травня викликало недовіру в Києві та серед західних союзників. Того самого дня на знак солідарності з Україною у Львові може відбутися зустріч глав МЗС ЄС, можливо, за участю Девіда Ламмі.
Вказується, що з кожним днем без просування з боку Москви Трамп дедалі більше роздратований тим, що не може домогтися угоди в обіцяні перші 100 днів президентства, не кажучи вже про перші 24 години.
«Тепер головне питання в тому, чи готовий він змінити курс і зайняти більш жорстку позицію щодо Росії, або просто звинуватить обидві сторони і відступить», - підсумував Пайфер.
Поки Трамп остаточно не відмовиться від спроб, Великобританія, схоже, готова продовжувати давати йому шанс, додає Politico.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.