Що означає принцип non reformatio in peius і чому він важливий? Верховний Суд пояснює, що цей латинський вислів, що походить з римського права, є дієвим юридичним принципом, який захищає сторону, що оскаржує судове рішення, від погіршення її становища.
Суддя Верховного Суду Василь Крат на прикладі постанови Касаційного цивільного суду від 24 травня 2023 року у справі № 179/363/21 роз'яснив, як цей принцип застосовується на практиці.
Принцип заборони повороту до гіршого відомий ще з часів римського права та існував у зв’язку із іншим правилом –tantum devolutum quantum appellatum (скільки скарги, стільки і рішення).
Правило заборони повороту означає недопустимість погіршення становища сторони, яка оскаржує судове рішення. Тобто, особа, яка оскаржує судове рішення, не може потрапити в гірше становище, порівняно із тим, що така особа досягнула в попередній інстанції в результаті своєї ж скарги.
У справі, що переглядалася:
- позивачка просила зобов’язати Магдалинівську селищну раду виділити їй із земельної ділянки площею 6,6 гектарів, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельну частку (пай) розміром 5,06 умовних кадастрових гектарів;
- оскарженою постановою апеляційного суду зобов`язано Магдалинівську селищну раду виділити позивачці із резервного фонду земель запасу земельну ділянку площею 5,06 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- із касаційною скаргою звернулася позивачка, яка не погоджується із оскарженою постановою у частині виділення земельної ділянки із резервного фонду земель запасу, оскільки вважає, що така земельна ділянка має бути виділена із земельної ділянки площею 6,6 гектарів.
Магдалинівська селищна рада постанову апеляційного суду у касаційному порядку не оскаржила.
Касаційний суд зауважує, що особа, яка оскаржує судове рішення, не може потрапити в гірше становище, порівняно із тим, що така особа досягнула в попередній інстанції в результаті своєї ж скарги.
За таких обставин касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а оскаржену постанову апеляційного суду – без змін.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.