Як раніше писала «Судово-юридична газета», Кабмін 8 квітня скасував 204 інструменти регулювання в різних сферах.
Як повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, серед іншого, скасовано:
- дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів, в частині користування корисних копалин, у тому числі тих, що видобуваються на континентальному шельфі.
«Отримання такого документа було передбачено у Положенні про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Це Положення діє ще з 1992 року! Жодного разу за 33 роки такий дозвіл не видавався.
Більш того, на сьогодні згідно чинного законодавства користування надрами на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду (ПЗФ) не допускається в цілому за декларативним принципом. А єдиним дозвільним документом на розробку родовищ і здійснення видобування є спеціальний дозвіл на користування надрами, який видається Державною службою геології та надр України», зазначили у Міндовкілля.
- погодження терміну заготівлі сіна у разі наявності у травостої видів рослин, віднесених до Червоної книги України.
Таке погодження передбачено Порядком заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань в лісах України, який затверджений в 1996 році, та Порядком спеціального використання лісових ресурсів, який затверджений у 2007 році. Наразі внесеними змінами Уряд взагалі забороняє заготівлю сіна, у якому наявні види рослин, занесені до Червоної книги України.
- погодження технологічних карт стосовно лісівничих вимог.
Відповідно до Правил рубок головного користування в гірських лісах Карпат такі технологічні карти погоджуються з територіальними органами Держлісагентства, а під час проведення рубок на території та об’єктах ПЗФ – також з облдержадміністраціями.
«Чому таке погодження Держлісагенством є неактуальним? Тому що першочергово зазначений документ спрямований на забезпечення безпеки праці, за яку відповідає лісокористувач.
Крім того, Мінімальними вимогами щодо безпеки і здоров’я на роботі працівників лісового господарства урегульовано питання розроблення карт технологічного процесу лісосіки.
Відтак погодження технологічних карт стосовно лісівничих вимог є надмірним та необґрунтованим», підкреслили у Міндовкілля.
- погодження додаткової заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування в межах не використаного за попередні роки обсягу діючої розрахункової лісосіки.
«Тут ми фактично усуваємо дублювання. Так, відповідно до Лісового кодексу України контроль за неперевищенням використання розрахункової лісосіки та видачу дозвільних документів на проведення рубок здійснює Держлісагентство. Тож чи є логічним та необхідним додаткове погодження такої заготівлі Держлісагентством перед видачею дозволу? – Питання риторичне», підкреслили у Міндовкілля.
Загалом, прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що скасовано 150 регуляторних інструментів у сфері медицини та санітарного контролю (більшість із них стосувалися Держсанепідемслужби), 15 інструментів у сферах охорони праці, торгівлі, будівництва та пожежної безпеки, а також 22 інструменти, які стосуються правоохоронної діяльності, довкілля, агропромислового комплексу та інших сфер.
За його словами, «тепер не потрібно буде оформлювати погодження проекту перепрофілювання підприємства, отримувати санітарний паспорт на транспорт, брати висновок про можливість будівництва оздоровчого закладу тощо».
В свою чергу, Мінекономіки повідомило, що уряд скасував понад 200 інструментів – дозволи, висновки, погодження, паспорти тощо.
Рішення скасовує такі інструменти, як:
- Дозвіл органів державної санітарно-епідеміологічної служби на продаж продукції за межами закладів (підприємств).
- Санітарний паспорт на транспорт.
- Висновок про можливість будівництва оздоровчого закладу.
- Погодження на завезення птахопродукції в Україну.
- Дозвіл на виробництво нових асортиментних груп чи видів продукції парфумерно-косметичної промисловості.
- Погодження проєкту перепрофілювання підприємства.
- Дозвіл на введення в експлуатацію щойно збудованих та існуючих перукарень після проведення в них ремонту чи робіт по реконструкції приміщень та ін.
Також скасовуються такі застарілі та специфічні інструменти, як:
- Погодження використання пічного опалення в комп’ютерних ігрових закладах, що розташовані у сільській місцевості, з кількістю ігрових місць до 10.
- Висновок атестаційно-експертний, що підтверджує наявність в особи цілительських здібностей.
- Дозвіл на заїзд відпочиваючих в оздоровчі заклади.
- Узгодження частоти та місця відбору проб для контролю за якістю води в плавальних басейнах на морських і річкових суднах.
- Погодження тривалості перерв під час роботи в порту на відкритому повітрі в холодний період року тощо.
Денис Шмигаль наголосив, що у найближчих планах передбачено скасування ще понад сотні регуляторних інструментів, більшість з яких знаходяться у сфері компетенції Міністерства захисту довкілля, МОЗ та Міністерства економіки.
«Відповідні протокольні доручення надані цим та іншим державним установам», — повідомив він.
Нагадаємо, у січні 2023 року уряд створив з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності (МРГ з дерегуляції). Очолюють МРГ перший віце-прем’єр-міністр — міністр економіки України Юлія Свириденко та віце-прем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
До робочої групи увійшли, зокрема, залучені експерти різних неурядових організацій, які фінансуються за рахунок міжнародних партнерів.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.