Штучний інтелект планують використати для виявлення девіацій під час розгляду судової справи, зокрема ігнорування контексту, поданих доказів та аргументів, а також відхилення від загальної судової практики розгляду в аналогічних справах. Це передбачено новою Концепцією Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (ЄСІКС), яку затвердила Державна судова адміністрація. Вочевидь, йдеться і про те, коли суди відхиляються від позицій Верховного Суду.
Автори концепції вказують, що у межах ЄСІКС штучний інтелект може бути використаний для реалізації таких функцій:
− розпізнавання текстів завантажених в Систему документів, класифікація таких документів;
− виявлення в текстах документів інформаційних сутностей, що можуть мати юридичне значення, деперсоналізація та маскування конфіденційної інформації;
− стенограма судових засідань та службових нарад, інші перетворення мовлення в текст на запит користувача;
− озвучування текстів судових рішень, інших документів на запит користувача, озвучування елементів інтерфейсу Системи, зокрема для людей з порушенням зору;
− узагальнення вмісту документів, перевірка вмісту на наявність змістових, граматичних, орфографічних, пунктуаційних помилок;
− перевірка актуальності норм законодавства, на які посилається автор документа;
− автоматичний переклад документів;
− контекстний семантичний пошук релевантних документів, підбір судової практики;
− рекомендація методології дослідження матеріалів та розгляду судової справи;
− генерація проєктів процесуальних документів;
− виявлення девіацій під час розгляду судової справи, зокрема ігнорування контексту, поданих доказів та аргументів, відхилення від загальної судової практики розгляду в аналогічних справах;
− надання базової правової допомоги користувачам.
Застосовані в Системі технології штучного інтелекту повинні бути реалізовані у спосіб, що дозволяє їх самонавчання, з метою самовдосконалення та покращення результатів подальшої роботи.
Пропонується сформувати наступні етапи реалізації проекту.
Етап 1 (2025–2026 роки) – містить вже ініційовані проекти розбудови ЄСІКС та забезпечує розробку та впровадження ключової функціональності підсистеми «Електронний документообіг суду» і низки підсистем та компонентів, що доповнюють пріоритетну функціональність ЄСІКС.
Етап 2 (2026–2028) – передбачає доопрацювання додаткової та експериментальної частини функціональності ЄСІКС, зокрема на базі технологій великих даних та штучного інтелекту.
Концепцією також планується запровадження централізованого авторозподілу судових справ, реалізація можливості екстериторіального розгляду справ і проходження всіх судових процедур онлайн.
Пропонується впровадити в якості єдиного допустимого варіанту формування та зберігання матеріалів судової справи виключно електронну (цифрову) форму.
Нагадаємо, як раніше писала «Судово-юридична газета», суди в Казахстані надсилають сторонам прогноз про те, чи буде задоволено їхній позов, зроблений за допомогою ШІ.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.