Як відомо, виконавча рада Міжнародного валютного фонду (МВФ) завершила 8-мий перегляд програми фінансування для України. Україна отримала черговий транш в розмірі близько 500 млн доларів США.
У МВФ відзначили прогрес української сторони у виконанні умов програми. Зокрема, Україна виконала такий структурний маяк, як подання законопроекту про зміни для запровадження вимог податкової звітності для операторів цифрових платформ. Нагадаємо, як писала «Судово-юридична газета», йдеться про законопроект 13232, відповідно до якого продавцям речей на онлайн-платформах у певних випадках доведеться платити до 23% податків з отриманих коштів.
Так, в розділі документу про структурні фіскальні реформи (пункт 15) МВФ зазначає, що ефективне впровадження Національної стратегії доходів (НСД) є надзвичайно важливим для покращення збору податків та ділового клімату.
«Співробітники (МВФ – прим. ред.) вітають значний прогрес, очевидний з нещодавно опублікованого владою звіту про реалізацію НСД у 2024 році.
Законопроект про вимоги до звітності для операторів цифрових платформ має бути швидко ухвалений, щоб вивести значний та зростаючий сектор економіки з тіні.
У середині травня було створено робочу групу для розробки операційного плану (кінець вересня 2025 структурний маяк) щодо консолідації ІТ-систем Міністерства фінансів, Державної податкової служби (ДПС) та Державної митної служби (ДМС) — це значна реформа, спрямована на модернізацію адміністрування доходів та усунення недоліків в управлінні (Меморандум про економічну та фінансову політику, пункт 24).
У НСД успішна реалізація цієї ІТ-реформи є передумовою для реформ, спрямованих на те, щоб зробити податкову систему більш прогресивною та ефективною.
Співробітники (МВФ – прим. ред.) закликали владу докласти додаткових зусиль для вирівнювання умов між звичайними платниками податків, платниками податків на «спрощеній системі» та неоподатковуваною тіньовою економікою.
Наприклад, більш суворі зусилля зі збору ПДВ з роздрібних підприємств забезпечать оподаткування товарів, вироблених у тіньовій економіці та контрабандного імпорту, в точці продажу», йдеться у тексті документу.
«Відповідні законодавчі зміни були подані до парламенту 30 квітня 2025 року. Ми прагнемо їх швидкого ухвалення до кінця 2025 року. Для подальшого стимулювання податкової дисципліни законопроект передбачає 5-відсотковий податок з обороту на дохід, отриманий через цифрові платформи. При цьому закон не вводитиме нових винятків з ПДВ» – вказує зі свого боку уряд.
Нижче наводимо відповідні витяги та повний текст Меморандуму.
Детальніше про законопроект щодо введення податків для громадян з продажу речей через онлайн-платформи можна дізнатися у матеріалі «Судово-юридичної газети».
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.